Whole Foods, you are expensive.

Whole Foods, you are expensive.

August 2, 2009

Cheap, Lauren, Lloyd

When we were young we’d save money by going to a grocery store and buy some bread and butter and really thin sliced ham and call it lunch. Sometimes we’d go to a park and picnic, sometimes we’d eat in the car. We’ve tried this at Whole Foods in Omaha a few times, and this does not save any money.

The cheese is $22.50 per pound.

But it is yummy in my tummy.

That's hummis on garlic bread

The Orange Juice is a dollar more than at the Wal*Marts.

,

About Lloyd

Lloyd Sommerer is a middle/high school teacher who likes to build websites, read books, grow beards, make fun of Lauren’s prototypes and eat the sauce of the picante.

View all posts by Lloyd

Subscribe

Stay connected as you care to...

8 Responses to “Whole Foods, you are expensive.”

  1. Lauren's dad Said on:

    Use the bread slicers you have -- knives -- and you’ll have money for whole foods, right?

    Reply

  2. Brad Said on:

    Ha! I was just at a Whole Foods yesterday. I had trouble finding the milled flax seed. I’m glad I didn’t ask. They had almost a whole aisle of it.

    Reply

  3. Peggy Said on:

    That cheese looks like huge chunks of callouses removed from a giant’s nasty feet!

    Reply

  4. Amy Said on:

    Their Cheese is so good…. the first (and only) time I went to Whole Foods I guiltily took 3 samples of each, seeking out the largest pieces, of course..

    Reply

  5. Ann Said on:

    I call it whole paycheck lol.

    Reply

Leave a Reply