The Wal*Marts® does this to me every once in a while. Now and then they hide their everyday low prices just to see if I’m paying attention. A few years ago it was the “Bonus 2 Pack” of SpeedStick® that cost 3 cents more than buying 2 of the single sticks.
Last Sanday it was the Pepsi® that cost $6.98 for a case, but only $1.00 for a “4-pack”. As you can see, we were not the only people to notice the price difference.
*For the Win
Brad says
Heh. I had to use a calculator. Am I a loser?
At the grocery store, I often only buy two of the “10 for $10” items. They cost $2.
Lauren says
Calculating the cost of Pepsi is the only math I’m good at – in fact, I’d say I was savant-like. I’m an excellent driver.
Beth says
That happens with diapers all the time. They* sell less for more, but market the “Jumbo Pack” like it’s really a deal.
*the stores that sell things. Even Target.
Curt says
I hate it when you are comparing the 12oz at $1.69 and the 20oz at $2.99 container. Now I have to break it down into 4ths or some other creative math. Why can’t they make the sizes in multiples, 12oz, 24oz,48oz?
Lloyd says
I’m all for shopping at places that put the unit price on items. I really like it when they do that. But I don’t really know why they do. It seems like they are better off keeping people in the dark.
Karla says
Maybe I frequent the wrong sites, but I’ve always understood FTW to mean something completely different…
Lauren says
It’s Lloyd’s post, so I added the asterisk with the explanation for that very reason. 🙂
christina says
So what else do you do on Sanday?
Lloyd says
Sanetimes we go to concerts. Jeff was great, by the way. Thanks.